Test sportovního "kočárku" Speko

Při asfaltovém běhu v nízké tepovce budete se SPEKEM jen o trochu pomalejší než bez kočárku. Po příležitosti otestovat sportovní kočárek SPEKO jsem skočila bez rozmýšlení. Představa možnosti vyrazit s dítětem na tůru do hor nebo si jít zaběhat kdykoli se mi zachce, bez ohledu na možnosti hlídání dětí, byla prostě neodolatelná.


Jak SPEKO vypadá?

Se SPEKem jsem vyzkoušela všechny druhy tréninků.

Se SPEKem jsem vyzkoušela všechny druhy tréninků.

Sportovní kočárek SPEKO je na první pohled takový kočkopes. Vy tomu budete říkat kočárek, dítě to nazve nejspíš kolem a bude asi blíže pravdě. Kočárek má pouze dvě kola a dítě je usazené v cyklosedačce. Vy kočárek tlačíte před sebou za řidítka. Nejednou se mi stalo, že na mě při běhu lidé konsternovaně koukali a teprve když jsem probíhala kolem nich, se zasmáli se slovy:“Jé, já myslel, že jedete na kole, jen mi to bylo nějaké divné, že to dítě sedí před vámi.“ Jo, lidi si budou muset zvyknout na další vymoženost pro sportující rodiče J

Pokud ještě nemáte cyklosedačku, pak je pro vás SPEKO 2 v 1. Stačí, když si koupíte zámek k sedačce Hamax navíc, který si připnete ke kolu a pak můžete sedačku používat podle potřeby buď na kole nebo na kočárku. Přendání sedačky vám zabere necelou jednu minutu.

Jak probíhal test

Vy tomu budete říkat kočárek, dítě kolo.

Vy tomu budete říkat kočárek, dítě kolo.

Kočárek jsem používala na kratší i delší výběhy, vyzkoušela jsem všechny typy tréninků (dlouhé, pomalé i intervalové běhy) a vzala ho na jeden výlet  v horském terénu. Celkem bylo s kočárkem naběháno 105 km a nachozeno 15 km. Testován byl v letním i podzimním období, nestihla jsem už led ani sníh. S kočárkem jsem běhala pouze já a dítě bylo po celou dobu také to samé. Holčička, 2 a půl roku, 16 kg, 100 cm, milovnice kočárků, krosniček,  autosedaček , cyklosedaček  nebo nošení „na koni“ (cokoli, jen aby nemusela po svých).

První dojmy

Prvním dojmem bylo „ježiš, mě  bolí ruce..“  Odběhla jsem 3 km a myslela, že mi ruce upadnou. Můžu vás ale uklidnit, bylo to jen tím, že jsem s kočárkem nebyla sehraná a držela ho příliš křečovitě.  Druhý výběh už to bylo mnohem lepší a třetí už jsem byla schopná kočárek při běhu jen přidržovat.

Dále si asi budete muset zvyknout na to, že kočárek musíte celou dobu držet, protože má pouze dvě kola.  Další rozdíl oproti klasickému kočárku pocítíte v zatáčkách. Zatočíte tak, že kočárek postavíte na zadní  kolo nebo ho nahnete ve směru zatáčky (první způsob je ideálnější  pro životnost kol).

Ale úplně nadšení budete z průjezdnosti  terénu. Kočárek neohroženě projíždí  snad všemi druhy terénu, které vás napadnou. O tom ve zvláštní kapitole.

Ovladatelnost kočárku

Při asfaltovém běhu v nízké tepovce budete se SPEKEM jen o trochu pomalejší než bez kočárku.

Při asfaltovém běhu v nízké tepovce budete se SPEKEM jen o trochu pomalejší než bez kočárku.

Speko má jednu velkou nevýhodu. A to je ta, že nelze zastavit kočárek a nechat v něm dítě sedět. Stojánek  není natolik stabilní, aby udržel kočárek i s dítětem. Problém to je zejména když si při tůře nebo běhu chcete sáhnout pro svačinu, pro telefon nebo si třeba odskočit na záchod – svačina nebo telefon se ještě řešit dá, když se o kočárek zapřete tělem a nohama podržíte u kol – ale stejně.. není  to zbytečně komplikované? A ten záchod ten je prostě nerealizovatelný a budete muset nejdřív dítě z kočárku úplně sundat. Tohle je ta největší nevýhoda, kterou u kočárku vidím.

Ovládání během chůze nebo běhu je bez problémů, kola hezky reagují na každý váš pohyb, aniž byste museli jakkoli vynakládat sílu. Jen si musíte zvyknout, že během jízdy musíte kočárek neustále držet.

Standardní  SPEKO je konstruováno pro lidi průměrné výšky, výška řidítek není nastavitelná. Já měřím 170 cm a výška řidítek mi sedí akorát, můj dvoumetrový muž má ale smůlu, jakmile se dotkne řidítek, vyvíjí na SPEKO tlak příliš ze shora a kočárek se staví na zadní kolo. Je možné se ale s výrobcem domluvit ještě před koupí na individuálním nastavení.


Příslušenství

Na řidítkách je stojánek na flašku, ten velmi oceníte, bez problémů a zastavování díky němu obsloužíte sebe i dítě.

Díky držáku na flašku jednoduše obsloužíte sebe i dítě.

Díky držáku na flašku jednoduše obsloužíte sebe i dítě.

Stejně tak by mi bodnul i držák na telefon, který tam bohužel chybí, ale na základě našich připomínek o něm bude výrobce přemýšlet a snad bude také brzy k dokoupení. Bylo by prostě fajn, abyste mohli mít všechny věci, které používáte často, při ruce a nemuseli podstupovat ty procedury s přidržováním kočárku různými částmi těla, abyste měli volné ruce na lovení věcí z batohu. Držák na telefon by ocenili i běžci, kteří běhají se sportovními aplikacemi. Sama mívám uchycený telefon v pouzdře na paži, při běhu se SPEKem mi to ale nepřipadá úplně bezpečné, musíte při koukání na paži pustit jednou rukou řidítko , odvrátit pohled do strany a tím ztrácíte rovnováhu a pro zachování bezpečnosti musíte zpomalit nebo zastavit.

SPEKO má na rámu dole brašny. Ty jsou úplně super, vejde se vám do nich všechno na celodenní výlet, kdo je trochu skromnější, sbalil by se do nich i s dítětem na dva dny. Vejde se vám tam svačina, náhradní oblečení , lékárnička, peněženka s diářem a další maličkosti. Brašny jsou z odolného materiálu, jen jsou nízko, a proto bych při průjezdu kalužemi nebo vysoce bahnitým terénem  na ně dávala pozor. Sice vám nepromoknou, ale zbytečně si je zašpiníte.

Pokud budete kočárek kupovat na delší výlety nebo jste zvyklí neřešit počasí a vybíháte i za deště, pak si určitě pořiďte pončo do cyklosedaček (např. zde). Klasická pláštěnka je v cyklosedačce nepoužitelná (mezi nohami  vede pás), dítě by mělo nepřekryté nohy.

Kočárek se dá složit a tak se vám vejde do kufru auta nebo s ním snadno můžete cestovat hromadnou dopravou.

SPEKO a dítě

Moje dítě je ze SPEKa nadšené.

Moje dítě je ze SPEKa nadšené.

Měla jsem možnost testovat pouze s jedním dítětem, ale zrovna toto dítě bylo ze SPEKa nadšené. Na tento typ cyklosedačky je zvyklá z kola, tady navíc ocenila, že má rozhled na všechny strany a nemusí mi koukat do zad. Sedačka hezky pruží a tak není dítě vystaveno ani v terénu žádným tvrdým otřesům. Nikča vydrží na jeden zátah v sedačce i dvě hodiny, spíš se snažím ale po hodině dělat pauzy aby se trochu protáhla a proběhla. S takovými pravidelnými pauzami pak není problém popobíhat klidně celý den J

Pokud budete kočárek používat na dlouhé výlety, pak zakupte typ s polohovací sedačkou. My měli na testování nepolohovací a byl tak problém se spaním. I při pomalé chůzi totiž sedačka skáče a ve vzpřímené poloze pak spící hlavička skáče ze strany na stranu a není to vůbec hezký pohled. Zastavit nemůžete, protože to byste museli kočárek držet a dítě probudit taky ne, protože vám stejně hned usne.  Sedačka je o pár stovek dražší, ale zase díky ní nebudete vůbec ničím limitovaní.

Pro úplnost píšu, že dítě musí mít na hlavě cyklistickou helmu.

Terén

SPEKO neohroženě přejíždí drny, kameny, klacky i kořeny a neklade vám skoro žádný odpor.

SPEKO neohroženě přejíždí drny, kameny, klacky i kořeny a neklade vám skoro žádný odpor.

V tomto ohledu kočárek oceníte nejvíc a je to asi ten důvod, proč stojí za to si ho pořídit. Při průjezdu polem nebo na lesních cestách kočárek neklade vůbec žádný odpor, poslušně přejíždí drny, kořeny, klacky, šutry. Dají se s ním relativně snadno vyjet i opravdu strmé kopce, kde byste si s běžným kočárkem ani neškrtli. Dále se s kočárkem vejdete na úzké pěšinky a lehce projedete mezi dvěma u sebe stojícími stromy. Snad kromě skalnatého terénu můžete v českých podmínkách vzít SPEKO kamkoli.

Co se týče ovlivnění rychlosti, pak mám vyzkoušeno, že pokud si jdu s kočárkem zaběhnout trénink při nízké tepové frekvenci, pak se na asfaltu rychlost téměř neliší od běhu bez kočárku, je jen mírně pomalejší. Při vyšší intenzitě je pak rychlost znát, což je asi dáno nejvíc tím, že není možný běžecký pohyb paží. V terénech je pak rychlost znát i při pomalém běhu, přeci jen nějaký odpor kočárek klade. Na rovinách a mírných kopečkách mě to zpomaluje asi o minutu na kilometr, do prudšího kopce v terénu pak s kočárkem běžet nevydržím. Ideální je tedy nečekat od běhání se Spekem super výkony. Spíše si užívat, že jste ve svých zálibách nezávislí na hlídání dítěte a lehce s ním můžete vyplnit v tréninkovém plánu dny, kdy vás čekají pomalejší tréninky. Při maratonském nebo utramaratonském tréninku tvoří asi 80% tréninku a tak tuhle pomůcku maximálně oceníte. Na těch 20 % si hlídání vždycky nějak najdete.

Pak SPEKO oceníte také jako matky těžkých dětí. Výlet do hor se svým 16 kg dítětem v krosně si dvakrát rozmyslím, ale se SPEKem si můžu vyrazit na výlet úplně kdykoli během týdne, když můj muž pracuje J

 

Závěrečné hodnocení         85%

+

Poskytuje svobodu aktivním rodičům

 Výborná průjezdnost terénem

Cyklosedačka využitelná i na jízdní kolo

Vymyšlené příslušenství (brašny, držák na flašku, pláštěnka)

Možnost pořídit polohovací sedačku

 

-

Nemožnost nechat dítě ve stojícím kočárku

Nelze nastavit výška řidítek, atypicky velcí nebo malí rodiče musí řešit individuálně ještě před nákupem.

Při pohybu nelze kočárek pustit z rukou (je to ale daň za průjezdnost terénu, která je naopak největší výhodou )

 


Další informace a fotografie ke kočárku SPEKO naleznete na stránkách www.speko.cz

 Foto: speko.cz, Vít Balcar

 

 

 

 

 

 


Kateřina Balcarová Kubíková


Diskuze k článku


Soubory:

Akce:


Facebook staňte se našimi fanoušky

Novinky sledujte nás na Twitteru

Spolupracujeme:


 

Kalendář

« Říjen/2018 »
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31