Jak vybrat turistický batoh

Již z názvu článku je jasné, co dnes budeme probírat. Naším cílem bude nalézt řešení otázky, jak správně vybrat turistický batoh.


V samém úvodu bychom si měli říct, z jakých částí se batoh skládá a k čemu jednotlivé prvky slouží.

Konstrukční prvky batohu

Průřez batohem s naznačenými hlavními konstrukčními prvky.

Průřez batohem s naznačenými hlavními konstrukčními prvky.

Nosný nebo také zádový systém – Batoh s dobrým nosným systémem se nese pohodlně. Nosný systém přenáší váhu nákladu na ramena nosnými (ramenními) popruhy a na bedra pomocí bederního pásu. Rozložení zatížení nosných a bederních popruhů se dá regulovat. Důležitá je především velikost zad batohu, tedy vzdálenost mezi bederním pásem a ramenními popruhy, která je buď nastavitelná, nebo fixní. Pokud je velikost zad fixní, nelze ji nastavit. Tak či onak byste měli délku a šířku zad zvolit tak, aby odpovídala vaší postavě.

Ramenní (nosné) popruhy – by měly být pohodlné, anatomicky tvarované a přiměřeně polstrované. Nesmí svírat krk ani padat z ramen což z části může zajistit i níže zmíněný hrudní popruh. Jsou nejvíce namáhanou částí batohu, proto musí být velmi pevné a odolné.

Schéma posuvného nosného systému.

Schéma posuvného nosného systému.

Bederní pás – má za úkol stabilizovat batoh, ale hlavně přenášet větší část váhy nákladu na pánev a přes ni přímo do nohou, čímž odlehčuje nosné popruhy, resp. ramena samotná. Pokud je bederní pás dobře nastavený, batoh sedí pevně na zádech. Mívá boční dotahy, které zabraňují kymácení batohu. Měl by být dostatečně tuhý a přitom přiměřeně polstrovaný, spona musí perfektně držet, avšak v případě potřeby musí jít snadno a rychle rozepnout.

Balanční dotahy – zajišťují ideální nastavení nosného systému, přitahují batoh k ramenům, a tím zvyšují jeho stabilitu. Musí jít regulovat při nasazeném batohu, čímž lze za chůze plynule nastavit přenos zatížení z ramen na bedra a naopak.

Hrudní popruh – stahuje ramenní (nosné) popruhy k sobě a tím fixuje jejich polohu na ramenou.

Názorná ukázka toho, jak by měla být velká záda.

Názorná ukázka toho, jak by měla být velká záda.

Víko – by mělo dokonale krýt vstup do batohu. Výhodou je, pokud obsahuje kapsu, s proti vodě krytým horním vstupem. U některých batohů je víko odnímatelné a v kombinaci s rovněž odnímatelným bederním pásem je z něj někdy dokonce možno vytvořit velkokapacitní ledvinu.

Nástavec – uzavírá vstup do hlavní komory a v případě potřeby zajišťuje přídavný prostor hl. komory.

Hlavní komora – často bývá rozdělitelná přepážkou a je do ní mnohdy možno vstoupit nejen vrchem, ale také zespodu či bokem tak, aby bylo více nákladu snadno a rychle dostupného.

Bez pořádného batohu do přírody nelez.

Bez pořádného batohu do přírody nelez.

Kompresní pásky – zajišťují lepší stabilitu nákladu uvnitř batohu a zvyšují jeho kompresy, čímž zmenšují objem batohu. Dá se jimi rovněž přichytit k batohu karimatky, hole či lyže.

Kapsy – doplňují prostor hl. komory a člení objem batohu na menší části, čímž zajišťují celkovou vyšší variabilitu vnitřního uspořádání batohu.

Upevňovací prvky – prostřednictvím těchto prvků se k batohu dají připevnit další části vybavení (cepíny, hole, ešusy, karimatky, lana, lyže…).

Pláštěnka – zajišťují nepromokavost batohu tam, kde materiály samotného batohu již svojí voděodolností nestačí.

Teď, když víme, z jakých částí se skládají, budeme si muset batohy také nějak logicky rozdělit dle určitých kritérií. Otázkou tedy je:

1) pro koho je batoh určený (muž/žena/dítě)

2) kolik toho sebou potřebujeme zabalit (1-15 litrů/15-30 litrů/30-45litrů/45-60 litrů/ více jak 60 litrů)

3) na jak dlouhé výlety batoh bereme (pár hodin až den/1-2 dny/3 dny-týden/ více jak týden)

4) na jakou aktivitu je batoh určen (na běžné nošení/běh/cyklistika/pěší turistika/VHT…)

5) do jakých podmínek budeme batoh užívat (za pěkného počasí/za každého počasí/ i v extrémních podmínkách)

Pokud si postupně odpovíme na všechny tyto otázky, měli bychom získat jasnou představu o tom, jaký batoh je pro nás tím nejvhodnějším.

Nyní se pojďme podívat na jednotlivá kritéria podrobněji.

Pro koho je batoh určen

Dámské batohy se výrazně od těch unisexových nebo pánských liší.

Dámské batohy se výrazně od těch unisexových nebo pánských liší.

Často opomíjenou ale přesto velmi důležitou otázkou je, kdo bude batoh nosit. Je zcela zjevné, že 80 litrový batoh nedáte malému dítěti. Stejně tak byste však měli přemýšlet nad tím, že i mezi muži a ženami jsou anatomické rozdíly, které by měly být při volbě batohu zohledněny.

Obecně se dá říct, že podle tohoto kritéria dělíme batohy na pánské, unisex, dámské a dětské.

Pánské batohy mají ze všech největší zádový systém a nejvyšší nosnost, unisexové zohledňují dámskou postavu tím, že jsou často o něco užší a kratší v zádech a i nosnost může být o trochu menší.

Dětské batohy mají malou litráž a většinou je na první pohled poznáte podle designu.

Dětské batohy mají malou litráž a většinou je na první pohled poznáte podle designu.

Dámské batohy jsou osazeny kratším a užším zádovým systémem, užšími a blíž k sobě umístěnými ramenními (nosnými) popruhy, jinak tvarovaným bederním pásem, jsou doplněny spoustou praktických vychytávek a v neposlední řadě se liší také designem. Rovněž nosnost a litráž dámských batohů bude nižší než u těch pánských nebo unisexových.

Dětské batohy jsou výrazně omezeny z hlediska nosnosti, objemu, mají malé a často mnohem jednodušší zádové systémy a velký důraz je u nich kladen na vzhled.

Kolik toho sebou potřebujete zabalit

Batohy se kvůli snadnější orientaci často dělí dle objemu na malé, střední a velké. Hranice těchto kategorií ale nejsou pevně dané a tak se můžete setkat s tím, že někteří prodejci či výrobci batoh o 25 litrech budou řadit mezi batohy malé a jiní zase do batohů litráže střední.

Pro naši potřebu si batohy rozdělíme trošičku přesněji.

Malé batohy jsou určeny pro aktivity nenáročné na objem přenášeného nákladu.

Malé batohy jsou určeny pro aktivity nenáročné na objem přenášeného nákladu.

1-15 litrů – kategorie malých batohů určených, buď na aktivity při nichž potřebujete minimální omezení pohyblivosti, nebo na aktivity, u nichž sebou nepotřebujete nosit příliš mnoho vybavení. Příkladem takových aktivit jsou třeba cyklistika, běh, krátké jednodenní výlety, každodenní nošení, lyžování atd.

Do takového baťůžku zabalíte maximálně větrovku, pár tatranek, půllitrovku vody nebo menší vodní vak a náhradní tričko.

Batohy mají většinou měkká záda, nemají posuvný zádový systém a často se vynechávají i balanční dotahy a bederní popruhy. Rovněž většinou chybí vstup spodní nebo přední. Co naopak nechybí je množství kapsiček a reflexních prvků.

Když chcete poctivý alpinistický batoh, koukněte třeba na Variant 37 od Ospreye.

Když chcete poctivý alpinistický batoh, koukněte třeba na Variant 37 od Ospreye.

15-30 litrů – o těchto batozích se dá z hlediska litráže mluvit jako o menších až středních. Jejich objem je předurčuje k aktivitám 1-3 denním, ale i na kratší výlety. Zásadním je vždy otázka co vše si sebou potřebuje vzít. Do batohu této litráže už s přehledem zabalíte náhradní triko, větrovku, dostatek jídla na celý den a 2-3 litry vody. Takový batoh se často bere i jako příruční zavazadlo do letadla.

Batohy už se v této kategorii značně lišší svoji konstrukcí. Stále nemají posuvný zádový systém, často se ale objevují záda vybavená síťovinou pro větší prodyšnost a lepší cirkulaci vzduchu. Tyto batohy ale mají nevýhodu v méně variabilním vnitřním prostoru z důvodu použití rámu, který síťovinu vypíná a z jeho celkově vyšší váhy. Některé batohy v této kategorii už mají také spodní plnění i bederní pás.

Batoh Guide 35 od Deuteru je ideálním všestranným pomocníkem.

Batoh Guide 35 od Deuteru je ideálním všestranným pomocníkem.

30-45 litrů – litráží střední až větší batohy vám budou dobrými pomocníky všude tam, kde bude třeba pobrat dostatečné množství věcí a přitom zachovat dobrou pohyblivost. Do takového batohu s klidem zabalíte malý letní spacák, větrovku, náhradní tričko, ponožky i spodní prádlo, dostatek vody a jídla na jeden až tři dny a také oblečení na 1-3 dny.

Ideálně se hodí na většinu vícedenních nenáročných aktivit, jako jsou školní výlety, rodinné výlety, víkendové přechody a podobně. Na druhou stranu ve stejné litráži jste schopni sehnat také velmi slušné batohy na náročné aktivity, jako jsou lezení nebo skialpinismus. V tomto ohledu perfektně vyhovují specifickým a dost náročným požadavkům batohy Deuter Guide 35 nebo Osprey Variant 37.

Stále se můžete setkat i s batohy se síťovinou na zádech, ale mnohem častější už začíná být pevný zádový systém s výztuhami a dokonce se objevují i systémy posuvné. Batohy až na výjimky mívají bederní pás, balanční dotahy, časté je i spodní plnění. Nechybí u nich množství poutek a upínacích řemínků k uchycení různého outdoorového vybavení.

Batohy kolem 50 litrů se hodí už i na delší, náročnější  a vícedenní výlety.

Batohy kolem 50 litrů se hodí už i na delší, náročnější a vícedenní výlety.

45-60 litrů – Jde o nejžádanější kategorii batohů. Jsou to batohy pro ty, kteří cestují na dlouho, daleko a přesto nalehko, nebo pro ty co naopak cestují na krátko, ale potřebují hodně věcí nebo si neumí správně zabalit. Typickým příkladem budiž škola v přírodě, lyžák nebo třeba týdenní pobyt v přírodě. Rovněž v této litráži jste schopni sehnat také velmi kvalitní batohy na speciální nebo náročné aktivity, jako jsou lezení, skialpinismus, kanyoning, lyžování…

Batohy s objemem nad 45 litrů se již prakticky nedělají se zádovým systémem opatřeným síťovinou. Důvodem je to, že takový batoh by měl velmi velký průhyb a těžiště by se tak dostávalo daleko za tělo nositele, což by snižovalo stabilitu i komfort. Standardem u této kategorie naopak jsou plnohodnotné bederní popruhy, regulovatelné zádové systémy, spodní a často i přední nebo boční plnění.

Velkokapacitní batohy začínají na 60 litrech, horní omezení prakticky nemají.

Velkokapacitní batohy začínají na 60 litrech, horní omezení prakticky nemají.

více jak 60 litrů – tato kategorie je již takzvanými velkoobjemovými nebo expedičními batohy. Ty jsou určeny, buď k přepravě nadměrných nákladů, nebo na dlouhé a náročné treky. Zabalíte do nich prakticky vše, na co si vzpomenete.

U batohů velkokapacitních je již posuvný zádový systém vyztužený lamelami nutností, protože se očekává mnohem větší zatížení a požadována je i větší nosnost. Vybaveny by měly být také všemi dotahy a popruhy, které zajišťují větší stabilitu nositele i neseného vybavení. Nutností jsou rovněž vstupy ze spodu, případně z boku či zepředu stejně jako možnost rozdělit hlavní komoru batohu na více částí.

Na jak dlouho s batohem vyrážíte

Městské batohy v přírodě kromě parády moc neposlouží.

Městské batohy v přírodě kromě parády moc neposlouží.

Pokud plánujete pouze krátké nenáročné nebo jednodenní aktivity kde si každý ponese svůj malý baťůžek, bohatě vám vystačí ten do 15 litrů. Pokud jste náročnější, sáhněte po batohu z kategorie do 30 litrů.

Pokud plánujete něco náročnějšího časově (víkendovka) nebo na vybavení (lezení, skialpinismus), už vám nejspíš 15 litrů bude málo. Naopak outdoorové batohy o objemu 30-45 litrů by mohly být tím pravým pro vás. Do batohu pohodlně sbalíte sedák, lano i další lezecké serepetičky stejně jako spacák a nějaké náhradní oblečení.

Vícedenní aktivity, až na výjimky, vyžadují větší množství věcí, proto je třeba tomu přizpůsobit i kapacitu batohu. Těm méně náročným jedincům budou stačit batohy o objemu 30-45 litrů. Někteří už však určitě sáhnou po kapacitně nabobtnalejší šedesátce.

No a pokud vyrážíte na týden pod stan nebo dokonce na delší čas a navíc někam do divočiny a potáhnete sebou fůru potřebných i těch méně potřebných věcí, určitě sáhněte po batohu o objemu 60+.

Na jakou aktivitu je batoh určen

Batohy na běh by měly být lehké, malé a dobře držet na těle.

Batohy na běh by měly být lehké, malé a dobře držet na těle.

Jistě si dokážete představit, že školní batoh bude mít zcela odlišný vzhled a funkčnost, než batoh na vysokohorskou turistiku (VHT). Jak je to ale s ostatními kategoriemi, je mezi nimi takový rozdíl?

Batoh na běžné nošení – u takového batohu nás mnohem víc zajímá vzhled a množství kapes, než nosný systém a přítomnost pláštěnky. Často je požadována přítomnost kapsy na notebook, vývodu na sluchátka, poutka na klíče a kapsičky na telefon. Neměly by chybět reflexními prvky, které majitel batohu jistě v městském provozu ocení nebo vnitřní organizátory na kancelářské potřeby (tužky, papíry, razítka…). Litráží půjde o malé až střední batohy.

Cyklo-batohy se od těch běžeckých často příliš neliší.

Cyklo-batohy se od těch běžeckých často příliš neliší.

Cyklistický batoh – batoh speciálně určený na cyklistiku opět patří do kategorie malých až středních batohů. Měl by mít mnohem lépe propracovaný zádový systém s velkým důrazem kladeným na dobrou cirkulaci vzduchu a pevné a stabilní uchycení na těle nositele. Požadovány jsou často speciální doplňky jako kapsa či síťka na přilbu, kapa či poutko na vodní reservoár a určitě by neměla chybět poutka na uchycení blikaček ani množství reflexních prvků k zajištění lepší viditelnosti za zhoršených podmínek.

Batoh na běh – batohy na běh a cyklistiku se často příliš neliší. Běžecký batoh musí být také malý, a lehký. Měl by také perfektně sedět na zádech. Pojmout takový batoh musí základní běžcovo vybavení (větrovku, náhradní tričko, něco k zakousnutí případně vak na vodu) a rovněž by neměly chybět reflexní prvky.

I s malým batohem se dá zažít spousta velkých věcí.

I s malým batohem se dá zažít spousta velkých věcí.

Turistický batoh – by měl být vybaven kvalitnějším a pevnějším zádovým systémem, který zajistí vyšší nosnost batohu a stabilitu i za náročnějších podmínek. Podle míry náročnosti a délky aktivity mohou mít turistické batohy objem 15 nebo také 80 litrů. Podle toho se také při výběru hledí na vybavenost a propracovanost batohu. Reflexní prvky již nebývají takovou nutností a naopak se často stává, že pokud chystáte někde spát na divoko, jsou spíše překážkou.

A jsme na konci našeho povídání. Pokud jste dočetli až sem, měli byste být schopni velmi dobře odhadnout, jaký batoh potřebujete na tu kterou aktivitu. Jestliže si stále nejste něčím jisti, neváhejte se nás optat prostřednictvím našeho účtu na sociálních sítích nebo emailem. Budeme také rádi za jakékoli vaše příspěvky do diskuze.

Na viděnou v horách!

Zdroje:

affekt.cz


Vít Hruška


Diskuze k článku


Soubory:

Akce:


Facebook staňte se našimi fanoušky

Novinky sledujte nás na Twitteru

Spolupracujeme:


 

Kalendář

« Říjen/2018 »
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31