Jak na sportovní lezení

Sportovní lezení je sport, který v naší zemi roste velkou rychlostí. Možná je to i díky dvojnásobnému mistrovi světa a jednomu z nejlepších lezců světa Adamu Ondrovi.


 

Lezení se dělí na vícero odvětví. K těm nejrozšířenějším patří bouldering, lezení s lanem na umělé stěně, lezení na skalách – například na pískovci a podobně.

Bouldering

Bouldering je oproti lezení s lanem pro začátečníka mnohem jednodušší. Ale bouldering zdaleka není jen pro začátečníky, boulderingové stěny lze využívat během zimní sezóny, aby si lezec trénoval svaly.

Ten kdo si chce lezení na bouldrovce vyzkoušet, potřebuje pouze najít veřejnou boulderovku v okolí, vzít si sportovní oblečení, boty do tělocvičny a pití, noste s sebou alespoň pytlík s magnéziem. Ve větších městech ji často najdete i na veřejných místech na hřištích. Například na Praze 10 v areálu Gutova, nebo nedaleko Čechova náměstí – úplně zadarmo. Pokud vás bouldering chytne, určitě je dobré zainvestovat do lezeček, speciálních bot. To je vše, co je třeba na lezení na bouldrovce.

Při cestě za boulderingem do skal je třeba ještě pořídit bouldermatku, což je laicky řečeno taková matrace, kterou si nosíte místo batohu ke skalám a poté na ni padáte stejně jako na bouldrovce.

Lezení s lanem

Lezení s lanemje trochu složitější, nejlepším způsobem jak začít, je vyhledat lezeckou stěnu s kvalifikovaným instruktorem a zaplatit si lekci.

V této době mají téměř na všech větších lezeckých stěnách nějaké instruktory. K lezení na stěně s lanem je už také potřeba nějaké to horolezecké vybavení. Horolezecký sedák, lano, HMS karabina a jistící pomůcka. Na začátek vám vše půjčí za malý poplatek na stěně. Časem můžete vybavení na stěně vyměnit za vlastní a tak vás bude trénink na stěně stát pouze cenu vstupného. Až načerpáte dostatek zkušeností se slaňováním, lezením na prvním konci lana, vázaní uzlů, jištění, můžete konečně vyrazit na skály, kde teprve začíná to krásné lezení.

 

 


PR


Diskuze k článku


Soubory:

Akce:


Facebook staňte se našimi fanoušky

Novinky sledujte nás na Twitteru

Spolupracujeme:


 

Kalendář

« Říjen/2018 »
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31